Zagospodarowanie odpadów, osadów i biomasy
Cywilizacja konsumpcyjna doprowadziła do skokowego przyrostu ilości odpadów i ścieków oraz zużycia energii i surowców nieodnawialnych. Odpady i osady ściekowe powinny być źródłem pełnowartościowych surowców i energii, które w sposób znaczący mogą pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska i bilans finansowo – energetyczny każdej gminy. To od nas zależy czy je efektywnie wykorzystamy, czy pozostawimy jak dotychczas, jako nierozwiązywalny problem ponosząc koszty środowiskowe i finansowe .
Odpady i osady ściekowe oraz biomasa są dostępne w każdej gminie i powinny być efektywnie wykorzystane na miejscu w nowoczesnych instalacjach do odzysku surowcowego i konwersji energii. Do obsługi instalacji powstaną nowe firmy, które dadzą zatrudnienie i kupią biomasę od rolników. Takie działanie powstrzyma wywóz odpadów, osadów i biomasy z terenu gminy i przysporzy dochód obywatelom oraz państwu i gminie z tytułu podatków i jednocześnie ochroni środowisko.
Nasza firma opracowuje pakiet finansowo – technologiczny w którym będą zawarte kompleksowe oferty dla gmin w zakresie efektywnej gospodarki odpadowej, osadowej i biomasą oraz modernizacji oczyszczalni ścieków, ciepłowni i budowy dróg z gruntu rodzimego
Świadomość
Każdy Polak gromadzi rocznie ok.350 kgodpadów komunalnych i produkuje średnio ok. 100 l/doba ścieków komunalnych do tego dochodzi wielokrotnie większy strumień odpadów przemysłowych i ścieków przemysłowych oraz wód opadowych które muszą być odprowadzone z miast, dróg, placów itp. I oczyszczone
Każdy zużywa energię elektryczną , która jest w Polsce w 90% wytwarzana z paliw kopalnych. Elektrownie są źródłem zanieczyszczeń – spaliny, pyły, żużel, ścieki. Tradycyjne elektrownie posiadają sprawność 30 – 35% – pozostałe to energia cieplna w wielkich elektrowniach zrzucana do atmosfery lub do rzek (100 kW energii chemicznej w paliwie które jest w elektrowni jest przekształcone do 30 – 35 kW energii elektrycznej). Energia jest przesyłana liniami energetycznym ze stratą dochodząca do 7% – 13%. Wyprodukowana energia w elektrowni jest również wykorzystana do wydobycia, wzbogacania i transportu węgla, do zagospodarowania i transportu odpadów z elektrowni i kopalni – ok. 10%. W efekcie do końcowego użytkownika – zakładu przemysłowego, szkoły, mieszkania dociera 10% – 15% energii chemicznej zawartej w węglu w elektrowni w postaci energii elektrycznej.
Czy ten wynik ekonomiczny jest na miarę społeczeństwa 21 wieku?
Elektrociepłownie są znacznie lepszymi instalacjami ponieważ wykorzystują energie cieplną do produkcji ciepłej wody użytkowej (CWU) i do centralnego ogrzewania (CO) i ich sprawność sumaryczna (e. elektryczna i e. cieplna) wynosi 60% – 85%
W nowoczesnych instalacja gazyfikacji węgla i odpadów można zużyć wszystkie odpady komunalne i przemysłowe zawierające węglowodory oraz osady z oczyszczalni ścieków. Proces jest bezodpadowy i niskoemisyjny. Instalację można wybudować w każdym byłym mieście wojewódzkim i każdym mieście powiatowym mającym ciepłownię i sieć ciepłowniczą czy w zakładach przemysłowych.
Segregacja u źródła
Odpady komunalne należy segregować u źródła rozdzielając szkło, papier, metal, baterie, elektroodpady (AGD,RTV, komputey, telefony itp.) i frakcję biogenną (odpady kuchenne). Butelki plastikowe, puszki i kartony po napojach należy segregować i zgniatać aby zmniejszyć objętość.. Dzięki zgniataniu opakowań zmniejszamy 5-8 krotnie objętość odpadów co skutkuje zmniejszeniem częstotliwości wywozu odpadów (oszczędzanie dróg, paliwa, taboru, pracy, redukcja emisji spalin i CO2).
Technologie utylizacji odpadów
Jest wiele technologii do utylizacji odpadów, np. w Szwecji prawie 100% odpadów poddaje się recyklingowi towarowemu (odzysk surowcowy) i energetycznemu (gazyfikacja – spalanie). W Polsce tylko 8% odpadów podlega segregacji a reszta jest składowana na wysypisku odpadów. W Polsce działa jedna spalarnia odpadów w Warszawie (Targówek – lnk do strony) i będzie budowanych kilka spalarni – kotły rusztowe (Poznań, Szczecin, Białystok, Kraków – linki do stron i ceny budowy, przerób, technologia itp. – mam takie dane) Tradycyjne spalarnie mają sprawność wytwarzania energii elektrycznej max 10% – 20% i produkują ok. 30% – 40% stałych odpadów niebezpiecznych w postaci żuli i pyłów, dodatkowo powstają spaliny i ścieki oraz szlamy z płukania gazów odlotowych w skrubrach.
Aby podnieść efektywność ekonomiczną muszą być budowane jako duże instalacje i w miejscu gdzie jest odbiór ciepła (duże miasta ) co wzbudza UZASADNIONE protesty lokalnej społeczności. .
Alternatywą jest nowa bezodpadowa i bezemisyjna technologia gazyfikacji zmieszanych wszelkich odpadów i dowolnej jakości węgla. o sprawności termicznej ponad 90% i elektrycznej ponad 45%. Produktami są energia elektryczna 45%, energia cieplna 40%, sztuczny bazalt ok. 40% masy wsadu , CO2 i para wodna. Są już dostępne na rynku małe instalacje do czystego przetwarzania odpadów w energię.
Prąd i ciepło z odpadów w systemach rozproszonych
Czy może być bezpieczna elektrociepłownia zasilana odpadami?
Tak, może być i może być budowana jako element modernizacji lokalnej ciepłowni czy elektrociepłowni. Instalacje do odpadów powinny pracować wykorzystując istniejącą infrastrukturę, co znacznie obniża koszty inwestycyjne. Dobudowa specjalnych agregatów do gazyfikacji odpadów umożliwi czystą i bezpieczną utylizację odpadów w systemach rozproszonych. Odpady będą dostarczane na bieżąco do magazynu (hali) z zakładu przeróbki odpadów (zakład komunalny) sortowane, sprasowane i owinięte folią.
Takie rozwiązanie radykalnie poprawia wynik ekonomiczny lokalnej elektrociepłowni czy ciepłowni i zakładu przeróbki odpadów, co bezpośrednio przekłada się na wydatki z kieszeni Kowalskiego. Synergia – a nie oddzielne budowanie kolejnego pieca , kolejnego emitera odpadów i gazów cieplarnianych, który obciąży budżet Kowalskiego.
Pieniądze prąd i ciepło z odpadów w systemach zbiorczych
Lokalna społeczność ma mieć korzyści z pracującej, bezodpadowej instalacji do gazyfikacji węgla i odpadów. Synergia: odpady – węgiel daje najwyższy efekt ekonomiczny, ekologiczny i społeczny.
W jednej wysokotemperaturowej i bezodpadowej instalacji utylizujmy odpady i węgiel gdzie uzyskujemy ok. 45% energii elektrycznej (a nie 10% -20% jak w tradycyjnych spalaniach czy 30% – 35% jak w elektrowniach), sztuczny bazalt (przetopione części mineralne – doskonały surowiec dla budowy dróg lub jako materiał izolacyjny) i ciepło do ogrzania budynków lub do procesów technologicznych. Spełniamy normy emisyjne CO2 z 2020r a może nawet z 2050r. Tego typu rozwiązania są doskonałe dla kopalni węgla kamiennego.