Energetyka
W Polskim systemie energetycznym dominują duże elektrownie cieplne spalających ogromne ilości węgla kamiennego i brunatnego, co jest przyczyną bardzo dużego zanieczyszczenia środowiska (emisje CO2, NOx, SOx,, izotopy promieniotwórcze oraz pyłów, żużli i ścieków). Łączny udział w energii wytwarzanej brutto wynosi ok. 92%, ( węgiel kamienny – ok. 58%, węgiel brunatny – ok. 34%) i niewielki elektrowni przemysłowych (ok. 5%).
Całkowita zainstalowana moc elektryczna w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym ( KSE) wynosi 35306 MW, w elektrowniach – 27507 MW i w elektrociepłowniach – 8073 MW
W elektrociepłowniach zawodowych pracują 123 ciepłownicze bloki parowe o łącznej elektrycznej mocy zainstalowanej 5004 MW ( od 4 MW do 135 MW), Energetyka zawodowa wprowadza technologie współspalania biomasy w kotłach energetycznych i spalana biomasy w specjalnych oddzielnych kotłach na biomasę. Największy kocioł wybudowany jest w elektrociepłowni Połaniec 190 MW mocy cieplnej, a najdłużej pracujący znajduje się w Stalowej Woli (w 2012 modernizacja) w połowie 2012 r. w Elektrowni Jaworzno III ma zostać oddany blok o mocy 50 MWe i 45 MWt opalany wyłącznie biomasą. i wiele innych jest wybudowanych lub w trakcie budowy. Energetyka spowodowało znaczący wzrost cen na biomasę co może doprowadzić do upadku przemysłu płyt drzewnych.
W elektrociepłowniach przemysłowych pracuje ponad 250 bloków ciepłowniczych, w tym ponad 150 o jednostkowych mocach elektrycznych poniżej 10 MW.
W elektrociepłowniach gazowo – parowych zainstalowanych jest około 750 MW mocy – wykorzystania mocy zainstalowanej powyżej 6000 godzin rocznie ( elektrociepłownie w Gorzowie, Rzeszowie, Lublinie (Wrotków), Zielonej Górze, Nowej Sarzynie, Siedlcach i Władysławowie), stanowi to 2,2% mocy zainstalowanej i tylko 1,7% krajowej produkcji energii elektrycznej. Do 2030 przewiduje się budowę nowych elektrowni gazowych o mocy 2180 MW i 596 MW w elektrociepłowniach, co łącznie stanowiłoby blisko 3000 MW nowych mocy (wg danych URE). W prognozach nie jest uwzględniona ilość mocy zainstalowanej w elektrowniach gazowych interwencyjnych, które muszą być równolegle budowane z wielkimi farmami wiatrowymi. Moc tych elektrowni to 50% – 80% mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych.
Energia elektryczna, wytwarzana w hydroelektrowniach stanowi obecnie niecałe 3% energii zainstalowanej w KSR, .z czego udział energii pochodzącej z naturalnego przepływu wody w elektrowniach wodnych jest o połowę mniejszy, pozostałe 1.5% pochodzi z pracy elektrowni szczytowo – pompowych (zasobniki energii).
W energetyce lokalnej pracują bloki z silnikami gazowymi zasilane gazem ziemnym lub gazem z odmetanowania kopalń, opalane biogazem pozyskanego z wysypisk odpadów komunalnych i z osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków oraz w 10 już działających biogazoniach rolniczych (2012). Pracują również bloki zasilane biomasą (elektrociepłownie ORC )o bardzo niskiej sprawności produkcji energii elektrycznej 10% – 18%.
W okresie 2008 – 2012 następuje gwałtowny wzrost projektowania biogazowni rolniczych (ok. 580 projektów – dotacje i certyfikaty) i budowy siłowni wiatrowych skupionych w farmach (dotacje i certyfikaty). Od połowy 2012 roku zauważalny jest nacisk na budowę farm foftowoltanicznych (związane jest to z możliwością uzyskani dotacji 1100 zł do 1MW.