Energetyka komunalna
Ciepłownie o mocach do 5 MW
Energetyka komunalna szczególnie małe przedsiębiorstwa do 5 MW znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowo – prawnej i bez znalezienia nowych źródeł przychodów, niemożliwy jest ich rozwój. Takich ciepłowni jest ok. 200, należą one do lokalnych samorządów, spółdzielni mieszkaniowych oraz prywatnego kapitału, to przed nimi są nowe wyzwaniami w zakresie ochrony środowiska, ciągłego wzrostu cen paliw, czy brak dostatecznych środków finansowych.
Istotny wpływ na kondycję finansową ma również obniżający się poziom sprzedaży ciepła u dotychczasowych klientów. To przede wszystkim efekt podejmowania przez odbiorców działań termomodernizacyjnych, ale też rosnąca świadomość i wiedza na temat sposobów oszczędzania energii. Małe ciepłownie muszą wykonać zdecydowane kroki w celu podniesienia przychodów aby sfinansować inwestycje bez których ni osiągną większych dochodów – błędne koło. Większość ciepłowni nie ma zdolności kredytowych i jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest dokonanie rozważnego retrofitu ciepłowni polegającego na wymianie pomp wirnikowych na strumienicowe, wymianę wymienników płytowych./rurowych na bezpośredniego działania oraz zamontowanie wysokosprawnej turbiny nowej generacji zasilanej parą z istniejących kotłów węglowych lub kotła gazowego. Taką inwestycję najłatwiej sfinansować kredytem inwestycyjnym a jeżeli ciepłownia nie ma zdolności kredytowej wykorzystując formułę inwestora zewnętrznego, któremu zwrot nakładów zapewniają oszczędności uzyskane w wyniku przeprowadzonej modernizacji (retrofitu).. W UE jest to powszechny system finansowania rozwoju energetyki (ponad 40% inwestycji) W Polsce, po wprowadzeniu dotacyjnych mechanizmów finansowania, system ten nie upowszechnił się.
Obecnie istnieje mechanizm wsparcia inwestycji w układy kogeneracyjne. Najwyższy poziom dotacji można uzyskać na układ kogeneracyjny o mocy do 1 MW mocy elektrycznej.
( Dyrektywy 2004/8/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie promocji kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na rynku wewnętrznym energii, w 2007 r. pojawiły się mechanizmy wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji.)